ויסות חושי

ויסות חושי הוא תהליך עיבוד מידע של מערכת העצבים, המארגנת את התחושות מתוך הגוף ומחוצה לו. יכולת תקינה לוויסות חושי עוזרת לאדם להשתמש בגופו בצורה מסתגלת בסביבתו ומהווה את הבסיס להתפתחות ולתפקוד הילד בעיסוקי היומיום.

ליקוי בוויסות חושי הינו הפרעה ביכולת ויסות וארגון רמת התגובה לגירוי חושי ומייצג תבנית לא רגילה של חיפוש או הימנעות חושית. הליקוי עשוי להופיע בעוצמות שונות ובביטוים שונים, בכל אחת ממערכות החושים: מגע (טקטילית), שמיעה, ראיה, ריח, טעם, תנועה (וסטיבולרית) ומנח הגוף (פרופריוספטיבית).

ילדים עם הפרעה בוויסות החושי עשויים להראות התנהגויות במגוון ובעוצמה שונה. מחד יהיו ילדים, אשר חווים חלק מגירויי היומיום כדבר מאיים ומפחיד, ומאידך יהיו ילדים, אשר אינם חשים בגירויים מסוימים. ליקוי זה עשוי להוביל לקשיים במיומנויות משחק, תקשורת חברתית, גרפומוטוריות ומוטוריקה גסה, ועשויים לחוות קשיי קשב וריכוז. ביטויים שונים של ההפרעה עשויים להיות: הימנעות ממגע בצבעי גואש, בחול או בצק, פחד בשימוש במתקנים בגן השעשועים, נפילות לעיתים קרובות, קושי בעמידה בתור ובקרבה פיזית לילדים אחרים, דבר שעשוי להוביל אותם לנהוג באלימות, אימפולסיביות, תנועתיות מתמדת, חוסר זהירות, התפרצויות כעס, נוקשות, לביליות רגשית, פסיביות או עייפות.